Manuální lymfodrenáž
Napsala Jana Duzbabová dne 10.6.2012
Co je lymfa a jak nám manuální lymfodrenáž pomáhá? Průběh ošetření, rady a tipy.
Lymfa čili míza je víceméně bezbarvá tekutina, která vzniká z tkáňového moku. Za den se v těle vytvoří asi 2 litry lymfy. Systém lymfatických kapilár a cév zajišťuje přenos živin a tuků do krevního oběhu, odvod odpadních a cizorodých látek i přebytečné mezibuněčné tekutiny z tkání. Lymfa se filtruje v lymfatických uzlinách, kde se zachycují toxiny, bakterie a nádorové buňky. Uzliny mají kromě zmíněné filtrační funkce i neméně důležitou funkci imunologickou, neboť se v nich tvoří tolik potřebné protilátky a lymfocyty (bílé krvinky), díky nimž se tělo brání proti infekci.
Celý lymfatický systém ústí do žilního systému (krevního oběhu) v nadklíčkové oblasti – proto je tak důležité bazální ošetření krku na začátku každé lymfodrenáže. Zplodiny se tedy čistí především v uzlinách a pak pomocí krevního oběhu i v játrech a ledvinách odkud jsou vyloučeny z těla ven, velmi důležité je tak – nejen v den lymfodrenáže – pít dostatek vody či bylinkových čajů. Lymfatický systém tedy hraje klíčovou úlohu při detoxikaci, správné funkci našeho imunitního systému a při odvodu přebytečné vody z těla.
V podkoží uložený povrchový lymfatický systém tvoří 80% – tomu v jeho správné funkci můžeme pomoci právě lymfodrenáží, zbývajících 20% tvoří hluboký lymfatický systém uložený především v v blízkosti vnitřních orgánů v břiše – ten můžeme ovlivnit správným dýcháním. Jelikož lymfatický systém nemá konkrétní pumpu, kterou u krevního oběhu představuje srdce, tak je pro správnou činnost lymfy důležitá i pulzace krevních cév a svalové kontrakce = pohyb. Nedostatek pohybu, jednostranná zátěž (dlouhé sezení či stání), rodinné dispozice k žilní nedostatečnosti nebo i stres vedou k nedostatečné činnosti lymfatického systému a hromadění škodlivých látek v těle. Díky zemské gravitaci je tím postižena především dolní polovina těla a kvůli ženským pohlavním hormonům tímto problémem trpí především ženy. Mezi příznaky přetížení lymfatického systému patří pocit únavy, těžkých nohou, otoky, celulita, oslabení imunitního systému a psychické podráždění. Manuální lymfodrenáž společně s rozumným pohybem (svižná chůze či cvičení s vlastní vahou těla) pomáhá lymfu pěkně rozproudit a povzbudit ji v její funkci a činnosti.
Je potřeba říci, že manuální lymfodrenáž není masáž v pravém slova smyslu, avšak termín lymfatická masáž je poměrně často užíván, i když není přesný. Při masáži se totiž vyvíjejícím tlakem orientujeme na svaly a šlachy, čímž dochází k celkovému prokrvení tkání. Oproti tomu je manuální lymfodrenáž velmi jemná technika orientovaná na lymfatický systém uložený v podkoží, dochází při ní k uvolnění a urychlení toku lymfy, provádí se zcela bez oleje. Narozdíl od klasické masáže po níž se doporučuje klidový režim se jak před tak především po lymfodrenáži, kdy je průtok lymfy zhruba 5 hodin zrychlený, pohyb doporučuje – nejlépe svižná chůze. Pokud chceme tok lymfy ještě více podpořit, tak je dobré si pořídit kvalitní kompresivní leginy a hýbat se v nich a to nejen bezprostředně po lymfodrenáži. Co se ale naopak nedoporučuje, je kombinace lymfodrenáže a sauny či lymfodrenáže a masáže v ten samý den.
Jak tedy probíhá samotné ošetření manuální lymfodrenáží? Na začátku se provede speciální dechové cvičení pro rozproudění hlubokého lymfatického systému, dále pak následuje bazální ošetření krku, jemnými hmaty se uvolní především mízní uzliny, které jsou uložené v nadklíčkové oblasti a poté již průběh závisí na tom, zda se bude drenážovat horní či dolní polovina těla. Pokud jdete na lymfodrenáž poprvé, tak se doporučuje nejprve ošetření jen dolní poloviny těla a teprve při dalším setkání je možné drenážovat celé tělo, abychom organismus hned napoprvé detoxikací nepřetížili. Při lymfodrenáži dolní poloviny těla se nejprve uvolní centrální mízní uzliny dolních končetin a beder a tím jsou tříselné uzliny, pak se postupuje od centra k periferním oblastem, tedy přes stehna, kolena, lýtka až k ploskám nohou a nakonec se drenážují bedra a hýždě. Při ošetření horních končetin se postupuje obdobně – od centrálních uzlin v podpaží k periferním oblastem horní poloviny těla. Pro optimální nastartování detoxikačních procesů se doporučuje absolvovat 5 lymfodrenáží krátce po sobě – nejlépe v průběhu jednoho měsíce, a pak chodit pravidelně jednou za tři týdny až měsíc.
Po manuální lymfodrenáži cítí většina lidí větší únavu díky nastartování detoxikačního procesu, dále je normální pocit sucha v ústech, větší žízeň, častější močení a někdy i bolest hlavy, ale tyto méně příjemné reakce jsou jen dočasné. Naopak někteří lidé se po lymfodrenáži cítí jako znovuzrození – rozproudění lymfy a zrychlení metabolismu jim dodá hodně energie, síly a lehkosti. Je to však velmi individuální záležitost a nejlépe je naslouchat svému tělu, co se týče aktivity či odpočinku bezprostředně po lymfodrenáži. Musíme ovšem také zmínit kontraindikace, tedy kdy není vhodné chodit na lymfodrenáž a těmi jsou – akutní horečnaté a bakteriální infekce, akutní cévní onemocnění, glaukom, veškeré zhoubné nádorové onemocnění, nedostatečná činnost srdeční a srdeční edémy, otoky způsobené nedostatečnou činností ledvin nebo jater. V případě otoků nejasného původu a lymfedémů, ať už pooperačních či poúrazových, je nejvhodnější objednat se k lékaři či do specializovaného lymfologického centra na komplexní vyšetření a léčbu.
Pozitivní působení manuální lymfodrenáže v regeneraci:
- pomáhá formovat postavu
- zabraňuje projevům celulity
- podporuje metabolismus
- zpomaluje stárnutí pokožky
- pomáhá při velké zátěži a únavě nohou (pracovní či sportovní aktivity, dlouhé stání, sezení, cestování, těhotenství od 3. měsíce)
- prevence při pozitivní rodinné anamnéze (žilní insuficience, varixy)
- prevence při migrénách
- pomáhá zvyšovat imunitu
- čistí a harmonizuje organismus
- příznivé účinky na psychiku – relaxace, navozuje pocit lehkosti a navrací vitalitu
Pokud Vás tento článek zaujal a chcete Manuální lymfodrenáž vyzkoušet, neváhejte se u mne objednat.
skvělý článek! Moc krásně jsi to popsala a už se těším až zajdu!!
Verča
[...] Jana Duzbabová dne 15.1.2013 Jak jsme si již řekli v jednom z mých předešlých článků o lymfodrenáži, tak lymfatický systém nemá pumpu, kterou u krevního oběhu představuje srdce, takže je pro [...]