Osvědčené tipy z přírodní lékárny – imunita a nachlazení
Napsala Jana Duzbabová dne 23.11.2012
Imunitu čili obranyschopnost našeho těla si můžeme účinně zvýšit pestrou a vyváženou stravou, pohybem venku, pravidelným odpočinkem – třeba ve formě masáží a též velmi účinnou manuální lymfodrenáží.
Ale co dělat, když už si nás nějaký ten bacil přeci jen oblíbí? Pomoc najdeme v kuchyni!
Česnek
Díky obsahu alicinu, látky s antibakteriálními a antimykotickými účinky, působí česnek jako přírodní antibiotikum výrazně stimulující náš imunitní systém. Dejte si cokoli s česnekem – povzbuzuje pocení, podporuje čištění dýchácích cest a zlepšuje odkašlávání.
A jak to udělat, abyste nejen po česnekové kúře měli svěží dech? Stačí sníst trochu čerstvé najemno natrhané petrželky se solí!
Kysané zelí
Nadopujte se podle vzoru našich předků vitaminy (C, A a K), které obsahuje kysané zelí. Navíc je bohaté na minerály fluor, draslík, železo, selen a hořčík. Získáme z něho také důležité bakterie kyseliny mléčné a kyselinu listovou. A to vše našemu tělu pomáhá v boji s nachlazením a chřipkou. Zároveň nám kysané zelí pročistí krev, sníží hladinu cholesterolu a preventivně působí proti rakovině tlustého střeva.
Zázvor
Krásně prohřeje celé tělo, posílí imunitu a zbaví vás všech otravných příznaků nachlazení.
Je to čistě přírodní lék s antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Přidávejte nejlépe nastrouhaný do svého ranního čaje a hned se budete na svět dívat prozářenějšíma očima.
Cibule
Výrazný antibakteriální účinek založený na alicinu nabízí také cibule. Na kašel a průdušky pomůže cibulový med. Cibuli nakrájejte na kolečka nebo kostky, zalijte medem a nechte v chladničce do druhého dne. Cibule pustí šťávu. Tu polykejte po čajových lžičkách tak šestkrát denně nebo s ní slaďte čaj, který ale nesmí být horký, aby se nezničily léčivé silice a látky, které cibule obsahuje.
Červená řepa
Šťáva z červené řepy je velmi hodnotná pro tvorbu červených krvinek a vůbec k celkovému posílení organizmu (mimochodem šťáva z červené řepy je také prospěšná při poruchách menstruace). Koupíte v každé prodejně se zdravou výživou.
Trápí vás ucpané dutiny?
Pomůže vám uvolňující lázeň rukou (po lokty) a nohou (po kotníky) současně – ve dvou lavorech – v co nejvíce horké vodě. Při rýmě dochází vlivem překrvení nosní sliznice k ucpání nosu. Při koupeli nohou (ale i rukou) v horké vodě se působením tepla roztáhnou cévy na prohřívaných končetinách, a tím se odkrví mimo jiné i nosní sliznice. Zmenší se tak pocit ucpaného nosu. Po půlhodinové “kúře” je dobré zalézt pod peřinu s hrnkem teplého bylinkového čaje a vypotit se.
Bolí vás v krku?
Dejte si na krk Priessnitzův obklad – nejprve se na kůži přiloží látka namočená ve studené vodě, tato látka by na tělo měla dobře přilnout (nikde by nemělo docházet ke vzniku vzduchových bublinek). Konkrétní místo se zabalí nepromokavou látkou (igelit), která by měla spodní vrstvu přesahovat. Nakonec se vše obalí suchou látkou. Obklad by se měl sundat po dvou, nejdéle třech hodinách. Pokud by se měl používat opakovaně, je třeba dodržet přestávku zhruba tří až čtyř hodin
Priessnitzův obklad se používá při řadě příležitostí – angíně, laryngitidě, horečce (nad 38 stupňů Celsia), na hrudník při suchém dráždivém kašli, na klouby při revmatických obtížích, k relaxaci kosterního svalstva atd.
Jak vzkřísit hlasivky?
Nejépe horkou Vincentku bohatou na soli, které uvolňují hleny – buď inhalujte nebo ji po malých doušcích vypijte horkou s medem.
Potřebujete uvolnit ucpaný nos nebo chcete preventivně rýmě předejít?
Nasajte nosem vlažnou, pořádně osolenou vodu (použijte mořskou sůl). Jak přesně na to? Zde se můžete podívat na instruktážní video známého psychoterapeuta Karla Nešpora.
Další tip jak se zbavit rýmy?
Do lavoru nalijeme horkou vodu a přidáme do ní tři nebo čtyři stroužky česneku (nejlépe prolisovaného) a hrst kuchyňské soli. Vedle si připravíme lavor se studenou vodou. V teplé lázni si vyhříváme nohy asi půl hodiny a přitom občas jednu a pak druhou nohu střídavě vkládáme na pár vteřin do studené vody, aby se uzavřely otevřené póry. Kúru je nejlepší absolvovat před spaním, kdy po ní hned vlezeme do postele a druhý den budeme bez rýmy.
Zdroje:
www.zdravinadlani.cz
www.celostnimedicina.cz
www.ireceptar.cz
www.femina.cz
www.beltina.cz
www.prozeny.blesk.cz
www.ona.idnes.cz