Nezačínej den pitím octa
Napsala Jana Duzbabová dne 5.2.2013
Nezačínej den pitím octa – radí nám jedno malajské přísloví. Ale co takhle dát si hned po ránu skleničku vlažné vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou a nastartovat tak svůj metabolismus? Po spánku je naše tělo dehydratované a čistá voda mu pomůže odfiltrovat toxiny, zlepší produkci energie v buňkách, a tak i vy se po takové skleničce budete cítit víc nabuzení. Citronová šťáva nám navíc pomáhá při tak častém překyselení našeho organismu. Pro svoje správné fungování má lidské tělo totiž úzce vymezenou pH hodnotu, pohybující se na prahu zásadité stupnice. Nenechte se mýlit tím, že citron chutná kysele, jeho účinek je ale zásadotvorný. Vodu si však můžete dochutit i dalším ovocem a zeleninou – nejlépe se hodí šťáva z čerstvě vymačkaného pomeranče, grapefruitu či rozkrojená jahoda anebo třeba nakrájená kolečka salátové okurky. Skvělé aroma a chuť dají vodě i bylinky – meduňka, máta či citronová tráva.
Proč je vlastně na pitný režim kladen takový důraz? Naše tělo se skládá větším dílem z vody a v podstatě obsahuje přibližně stejné procento vody jako zemský povrch (přes 70%). V našich tkáních, mozcích a srdcích se všude odráží tentýž recept na život, který účelně využívá všech složek přítomných v zemském povrchu. Máme v sobě 23 procent uhlíku, 2.6 procenta dusíku, 1.4 procenta vápníku a stopová množství více než třiceti jiných prvků. Především však obsahujeme kyslík a vodík, spojené v té jedinečné molekulární kombinaci zvané voda. V průběhu našeho života se poměr vody v našich tělech mění – zatímco tělo kojence obsahuje vodu ze čtyř pětin, u dospělého člověka tvoří voda výše zmíněné dvě třetiny a u starého člověka již jen zhruba polovinu.
Voda zajišťuje nejen látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin, tedy vylučování škodlivých látek, které v těle vznikají. Umožňuje také plnou výkonnost všech ostatních orgánů a tělesných i duševních funkcí. Po prvních příznacích dehydratace se objevují bolesti hlavy, únava a malátnost, pokles fyzické i psychické výkonnosti včetně poklesu koncentrace. Mírný, ale dlouhodobý nedostatek tekutin, který v denním shonu mnohdy ani neregistrujeme, tak může mít za následek vážné zdravotní poruchy. Vedle opakované bolesti hlavy nebo zácpy mohou selhat ledviny nebo vzniknout ledvinové a močové kameny.
Zdravému člověku se doporučuje vypít zhruba dva až tři litry tekutin za den, ale toto je jen velmi obecné doporučení. Větší spotřebu tekutin bude samozřejmě mít ten, kdo vykonává těžkou fyzickou práci nebo sportuje, více se potí a tím ztrácí tekutiny, které pak musí doplňovat. Také vaše tělesná výška a hmotnost, krevní tlak, stav ledvin nebo i to co jíte (kupříkladu slaná jídla) – to vše by mělo být v rámci pitného režimu zohledněno. V ideálním případě by totiž měl být pitný režim každého z nás vědomě individuální a sami bychom na sobě měli poznat, kolik vody potřebujeme. Kromě mírného pocitu žízně je nejlepším ukazatelem barva moči. Tmavé zbarvení u zdravého člověka znamená, že tělo potřebuje tekutiny doplnit. Britští vědci dokonce spustili kampaň: Keep it light (Udržuj ji světlou), která upozorňuje na to, že především barva moči je ten nejdůležitější indikátor.
K pití je nejvhodnější klasická kohoutková voda. Česká republika má v Evropě jednu z nejvíce sledovaných vod, a tak je kupování balené vody zcela zbytečné. Dále se doporučují různé čaje (nejlépe je střídat), kvalitní stoprocentní zeleninové a ovocné šťávy a ve velmi omezené míře i minerálky – ty ale hlavně pro ty, kteří se více potí, protože obsahují hodně soli. Denně neuškodí ani malé pivo, protože se vyrábí z nejkvalitnější vody. Je ale také velmi kalorické, a tak by se tedy mělo konzumovat omezeně. Ani víno není na překážku, dva decilitry denně nemohou uškodit. Navíc červené víno obsahuje antioxidant resveratrol, bránící stárnutí buněk. Ke každému šálku kávy nebo hrnku černého čaje si dejte skleničku vody, neboť kofein v nich obsažený působí močopudně, což vede ke ztrátě tekutin. Každý den si dopřejte dostatek ovoce a zeleniny, mají vysoký obsah vody. Ve svém jídelníčku nezapomínejte na polévky, které jsou vhodným doplňkem pitného režimu.
I když je příjem tekutin důležitý, na druhou stranu jejich nadměrný přísun může vést ke zdravotním potížím. Malý příjem tekutin je totiž stejně nevhodný jako příjem zvýšený. Ten může vést k převodnění, tedy ke stavu, kdy jsou nadměrně zatíženy ledviny a srdce. V extrémních případech může vést k jejich selhání. K převodnění zpravidla dochází při takzvané nárazové konzumaci tekutin. Prolévání vodou patřilo ve středověku k mučícím technikám nechvalně proslulé inkvizice. Takže jsme zase u starého známého – všeho s mírou a rozumem a nejlépe popíjet postupně v průběhu celého dne.
Při intenzivní sportovní aktivitě trvající déle než 45 minut se vám jistě bude hodit recept na domácí iontový nápoj. Během sportování naše tělo ztrácí nejen tekutiny a minerály, ale také ionty. Pokud se nějakým způsobem přepínáme, naše tělo se zahřeje a přirozeně se začne potit. S potem odcházejí z těla minerály i ionty a tím se organismus dostává do nerovnováhy. Následkem mohou být v lepším případě křeče, v tom horším kolaps z vyčerpání, ale tomu se dá lehce předejít, když si vyrobíme domácí iontový nápoj. Jak postupovat? Kvalitní zelený čaj zalijeme 0.5 l skoro vařící vody (nejlépe nechat po dovaření 2-3 minuty zchladnout a pak teprve zalít) a necháme 2 minuty louhovat. Po zchladnutí na přibližně 50 stupňů přidáme lžičku medu (ne vrchovatou, stačí opravdu objem lžičky) a trochu soli – opravdu jen trošku přisolit, aby ani nebyla cítit slaná chuť. Sůl dodá ionty sodíku a chloru (NaCl). Můžeme ještě přidat trochu šťávy z citrónu. Další variantou může být i nealkoholické pivo, které v horku doporučují jako iontově vyvážený nápoj i odborníci.
Pitný režim je tedy důležité dodržovat i v souladu s ročním obdobím, naší fyzickou kondicí a aktivitou. Nezapomínejme, že třeba manuální lymfodrenáž trochu dehydratuje a pro lepší vyplavení toxinů nejen po lymfodrenáži, ale i po jakékoliv masáži je rovněž dobré o něco zvýšit přísun tekutin v průběhu celého dne (nejlépe i den před a po).
Zdroje:
www.vitalia.cz
www.zijemenaplno.cz
www.ona.idnes.cz
www.fontanus.cz
www.embracelife.cz