Letem masérským světem
Napsala Jana Duzbabová dne 12.9.2013
Možná už máte po dovolené nebo možná na tu svou letošní vytouženou ještě čekáte, tak či tak vám více než prospěje vzít si dovolenou alespoň na hodinu. Díky masážím se totiž můžete ocitnout v úplně jiném světě, a to jak v lepším spojení se svým vlastním vnitřním, tak ale přeneseně navštívit i země, ze kterých mé oblíbené masérské techniky pocházejí. A jelikož bylo letošní léto teplotně velmi požehnané, tak začneme pěkně od severu.
Klasická čili švédská masáž
Poprvé tuto techniku popsal švédský fyziolog Per Henrik Ling kolem roku 1830, odtud tedy ten mezinárodně užívaný název švédská masáž. Kořeny samotné masáže jsou ale samozřejmě mnohem starší – první písemná zmínka pochází ze starověkého Egypta, avšak již v pravěku bylo známo, že bolesti poraněných míst lze mírnit nebo i odstranit třením či hnětením, což jsou základní masérské hmaty. To ostatně potvrzují poznatky dřívějších cestovatelů a mořeplavců, které získali u národů, žijících zcela primitivním způsobem života např. na tichomořských ostrovech, v Indonésii a též u indiánů v Americe. Samotné slovo masáž pochází z řeckého slova “massó”, což znamená “mačkati, hnísti”. Důraz na masáže kladl i nejslavnější lékař starověku a “otec medicíny” Hippokratés a ve svém díle masáže velebí i řecký básník Homér.
Na sever a zase zpátky za manuální lymfodrenáží
O existenci lymfatických cév veděl již Hippokratés a Aristoteles. Přesná funkce lymfatického systému však byla popsána až v 17. století dvěma severskými vědci – Švédem Rudbeckem a Dánem Bartholinim. V roce 1932 začali manželé Emil a Estrid Vodderovi z Dánska experimentovat s jemným krouživými pohyby rukou podél lymfatického systému a zkoumali jejich vliv na pohyb samotné lymfy. Techniku manuální lymfodrenáže pak poprvé světu představili v roce 1936 v Paříži na mezinárodní výstavě zdraví a krásy. Ale teprve v 60. letech se povědomí o lymfatické drenáži a jejím praktickém využití více rozšířilo a to především díky německým doktorům (Dr. Asdonek). Zakladatelem české lymfologie byl MUDr. Miroslav Bechyně, jehož zásluhou se dostal tento obor vedle německé lymfologie do evropské špičky.
Šampónování z Indie
Tradiční indická masáž hlavy se praktikovala v Indii jako součást ajurvédského učení již před více než tisíci lety. Prováděly ji většinou ženy při pravidelné péči o vzhled. Zaměřovaly se převážně na vlasovou část hlavy a k masírování používaly i různé aromatické oleje a byliny, čímž dodávaly vlasům sílu, vůni a oslnivý lesk. Přínos masáže se týkal ale i mužů, neboť tyto praktiky prováděli i holiči, kteří pravidelně obcházeli domy a jako součást svých služeb nabízeli “champi” – masáž hlavy. Slovo “shampoo” čili “šampon” má tedy kořeny v hindském slově “champi” jako upomínka na tuto tradici. Masáž v životě Indů zaujímala vždy velmi důležitou roli. Umění indické masáže se neustále rozvíjelo, předávalo se z generace na generaci a dodnes se různé techniky střeží jako rodinná tajemství. V dnešní době se s tímto typem masáže můžete v Indii setkat nejen u holiče, ale i na plážích a tržištích. Například děti dostávají masáž jednou až dvakrát týdně za účelem dobrého zdraví již ve věku tří až šesti let. Po dovršení šesti let se učí sami praktikám této masáže a podílí se tak na každodenním rituálu celé rodiny.
Šamanská Lomi Lomi
Tato terapie je odpradávna praktikována na Havajských ostrovech jako rituální masáž a je předávána z generace na generaci. Každá rodina má dokonce svůj speciální hmat, který si střeží jako rodinný klenot. Své základy našla v tradičním posvátném tanci šamanů, v tanci Hula, kde se jako hlavní prvek užívá pohybů předloktí. Tento tanec vychází z ostrovní léčitelské tradice a filosofie Hunu, jejímž cílem je zachování celkového zdraví a harmonie lidské bytosti. Šaman kolem nemocného tančil tanec Hula a občas se ho i dotknul, postupem času těchto dotyků během tance přibývalo a zrodila se havajská masáž – jedinečné propojení síly tance a vědomého dotyku.
Rakousko, země páteři zaslíbená
Zakladatelem této speciální metody, při které se masíruje přímo páteř a meziobratlové ploténky, byl Rudolf Breuss – rakouský léčitel, který se dožil bezmála sta let (1899-1990). Tuto svou masáž vyvinul na základě svých dlouhodobých zkušeností a léčitelské praxe v rakouském Bludenze. V Čechách se proslavil také svou léčebnou kúrou proti rakovině na základě až 42-denních půstů s pitím zeleninových šťáv.
A z Rakouska už je to jen kousek do našich luhů a hájů, i když ani tady to nekončí s hranicí naší republiky
Zakladatelem sestavy pro manuální lifting obličeje v ČR je totiž Robert Al Aref, který je v českém masérském světě již nyní legendou a každý, kdo prošel některým jeho kurzem a zná ho osobně vám s úsměvem potvrdí, že je to nesmírně inspirativní člověk, plný optimismu, odhodlání a napojení tam nahoru. Robert se dlouhodobě věnoval studiu medicíny a vyučoval anatomii na lékařské fakultě. Kromě masáží se plně věnuje osobnímu rozvoji a v jeho případě opravdu platí, že to co říká a vyzařuje, tak to doopravdy i žije. Před pár lety založil svou vlastní masérskou školu nazvanou EduSpa College a dává si velmi záležet na tom, aby touto školou odchovaní maséři byli opravdoví profesionálové. A co to jeho exoticky znějící příjmení? Robertova maminka je Češka a tatínek pochází ze Sýrie. Robert tak v dětství žil kupříkladu i v Jordánsku nebo Kuvajtu, většinu svého dospělého života strávil v Čechách. Pravidelně jezdí do Německa, neboť se hodně věnuje Dornově metodě, která z Německa pochází. Za vzděláním a zkušenostmi cestuje po celém světě, učí se od těch nejlepších, aby nám tu pak mohl z první ruky předávat osvědčené postupy a nejnovější trendy ze zahraničí. Má velmi šťastnou ruku i při výběru lektorů dalších kurzů, které jeho škola nabízí, ne nadarmo se říká, že podobné přitahuje podobné, a tak je EduSpa plná skvělých lidí-profesionálů, kteří učí srdcem a svým příkladem.
Zdroje:
www.eduspa.cz a studijní materiály z kurzů
www.wikipedia.org
is.muni.cz
www.masazespacek.cz