Lymfodesatero aneb 10 tipů, jak poznáte správnou lymfodrenáž
Napsala Jana Duzbabová dne 12.1.2014
1. “Dokud dýchám, doufám” – když s vámi masérka na začátku probrala váš zdravotní stav a vyloučila případné kontraindikace, měla by vám vysvětlit a předvést princip dechového cvičení pro rozproudění hlubokého lymfatického systému.
2. “Nehrajte si na velblouda” – před, během a hlavně po lymfodrenáži je nutné dostatečně pít, protože se tělo detoxikací dehydratuje. Nejlepší je čistá voda anebo čaj podporující lymfatický systém (já mám výbornou zkušenost s čajem od pana Grešíka). Masérka by vám měla vodu nabízet i v průběhu samotné lymfodrenáže.

Obrázek z http://lymphoedematreatment.com.au
3. “Méně je prostě více” – lymfodrenáž se od klasické masáže liší především jemností, protože 80 % lymfatického systému je uloženo v podkoží, a tak se nesmí vyvíjet moc velký tlak – pracuje se jen s kůží a podkožím, ne se svaly.
4. “Nenaolejuji” – při lymfodrenáži se musí pracovat “nasucho” – bez masážního oleje, případně je možné použít dětský pudr, aby byl zajištěn optimální posun kůže a podkoží.
5. “Od konce na začátek” – vždy se musí začít u koncového úseku lymfatického systému a pokračovat směrem od centra těla k jeho periferním částem – tedy ne jak je velmi časté především u špatně nastavených přístrojových “lymfodrenáží” – začínat u špiček nohou a pokračovat směrem nahoru k srdci – to opravdu není správně.
6. “Krk a nadklíček v hlavní roli” – první krok, který musí masérka při lymfodrenáži vždy provést je uvolnění koncového úseku lymfatického systému, tedy uvolnění lymfatických uzlin na krku a v nadklíčkové oblasti a je jedno jestli se pak bude drenážovat horní či jen dolní polovina těla.
7. “Uzliny mé, podpažní a tříselné” – při lymfodrenáži horní poloviny těla se nejprve uvolní krk a nadklíček, poté následuje uvolnění sběrných uzlin v podpaží a přes ramena, loket a předloktí se postupuje dál až k prstům. Při lymfodrenáži dolní poloviny těla se nejprve uvolní krk a nadklíček, já přidávám uvolnění i podpažních uzlin a následuje uvolnění sběrných uzlin pro celou dolní polovinu těla v tříslech, pak se postupuje přes stehno, koleno, lýtko až k chodidlu.
8. “Ne, břicho ne!” – dříve se lymfodrenáží ošetřovalo i břicho – nepříjemnými a bolestivějšími hmaty, ale to se nyní již nedělá, neboť se zjistilo, že lymfatické uzliny uložené v břiše nejsou nikde na povrchu břicha, ale spíš blíže páteři a tam se stejně rukama nedostaneme a právě proto je skvělé a tak důležité to prodýchání na začátku.
9. “Legíny a jde se!” – masérka by vás měla informovat o následném režimu po lymfodrenáži, ve kterém by neměl chybět pohyb – nejlépe chůze nebo i plavání, ale velmi záleží na tom, jak se cítíte. Po lymfodrenáži je totiž naprosto normální pociťovat větší únavu nebo i mírnou bolest hlavy a pak je lépe tělo poslechnout, v každém případě dostatečně pít a spíš odpočívat. Pokud se ale cítíte dobře – až nabuzeně – potom je svižná procházka to nejlepší. Pomocí kompresivních legín, které si navléknete bezprostředně po lymfodrenáži si můžete účinky této techniky ještě prodloužit.
10. “Nepřekombinovat” – v ten samý den co jdete na lymfodrenáž nechoďte na jinou masáž či do sauny – způsobuje to velké prokrvení, vzniká víc lymfy a to by bylo kontraproduktivní, protože my chceme popohnat lymfu, která už tam je a stagnuje nám. Mezi lymfodrenáží a saunou či jinou masáž by měl být alespoň 8 hodinový rozestup.